Powrót do aktualności

PROMOCJA CZERWIEC


BADANIA  PROFILAKTYCZNE NEREK

 

kreatynina+GFR, mocznik, kwas moczowy, sód, potas, wapń zjon., analiza moczu

45 zł


pamiętaj choroba nerek nie boli!CHOROBY NEREK – CICHE ZAGROŻENIE

 

Choroby nerek występują coraz częściej i przez lata mogą nie dawać żadnych objawów. Niezauważone postępują, powodując nieodwracalne zmiany. A przecież tak łatwo temu zapobiec. Koniecznie zrób raz w roku tanie, proste i bezbolesne badanie moczu i krwi. Wyniki badań pozwalają na zdiagnozowanie wielu poważnych chorób.

Problem z chorobami nerek polega na tym, że w wielu przypadkach rozwijają się one, nie powodując żadnych dolegliwości. Nawet nowotwory nerek na wczesnym etapie rozwoju nie sprawiają bólu. Schorzenia nerek często są następstwem źle leczonych angin czy przeziębień, np. różne postacie ostrych lub przewlekłych kłębuszkowych zapaleń nerek. Postępują latami i zazwyczaj wykrywa się je przypadkowo po zleconej z innego powodu analizie moczu lub oznaczeniu kreatyniny. Na rozwijającą się chorobę nerek lub dróg moczowych może wskazywać nawet niewielka ilość białka w moczu, a także krwinek białych i czerwonych.

Ból może być pierwszym objawem zakażenia dróg moczowych i kamicy. Dolegliwości zlokalizowane są w dole brzucha, towarzyszy im gorączka oraz zmiany w moczu, np. duża liczba leukocytów, erytrocytów czy bakterii w osadzie.

Innymi symptomami, które mogą sugerować chorobę nerek, są m.in.: pogorszenie samopoczucia, apatia, senność, nadmierna bladość skóry, bóle głowy, gorączka, wymioty, zaparcia, obrzęki nóg, podwyższone ciśnienie krwi. Pojawić się może skąpomocz lub zbyt częste oddawanie moczu, ale każda zmiana dobowego rytmu opróżniania pęcherza powinna zwrócić uwagę.Chcesz wiedzieć, czy masz zdrowe nerki?

 

Zrób BADANIE MOCZU – najprostsze i najtańsze. Oto, co może ci dolegać, gdy w moczu znajdują się:


  • Bakterie – ich zwiększona ilość świadczy o zakażeniu któregoś z odcinków układu moczowego – cewki moczowej, pęcherza, miedniczki nerkowej lub nerki, albo o niewłaściwym pobraniu próbki moczu.
  • Białko – gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, sugeruje problemy z nerkami lub drogami moczowymi, ale mała ilość białka może się pojawić po wysokiej gorączce lub dużym wysiłku fizycznym.
  • Krwinki białe (leukocyty) – ich nadmierne wydalanie świadczy o ostrym lub przewlekłym bakteryjnym zakażeniu układu moczowego. Może to być również objaw śródmiąższowego zapalenia nerek po przyjmowaniu leków, np. cefalosporyny, sulfonamidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Więcej leukocytów przenika do moczu podczas dużego wysiłku fizycznego, przy wysokiej gorączce, odwodnieniu, przewlekłej niewydolności krążenia oraz zmianach zapalnych narządów sąsiadujących z układem moczowym. 
  • Krwinki czerwone (erytrocyty) – obecność krwinek czerwonych, które widać w moczu gołym okiem, to krwiomocz; zwykle jest on skutkiem zapalenia pęcherza. Natomiast krwinkomocz może być spowodowany uszkodzeniem zarówno nerek, jak i innego odcinka dróg moczowych, ale to daje się stwierdzić tylko w badaniach laboratoryjnych. Najpopularniejszą przyczyną krwinkomoczu jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej. Jednak krew w moczu pojawia się także przy przyjmowaniu leków zawierających np. heparynę. 
  • Składniki mineralne - pojawiają się w postaci kryształków lub występują jako bezpostaciowy osad. Wykrycie ich w czasie badania osadu moczu może sugerować kamicę nerkową.
  • Nabłonki duża ilość nabłonków w moczu może sugerować zakażenie układu moczowo jest bowiem wynikiem podrażnienia błony śluzowej układu moczowego. Jeśli badanie moczu wykryje obecność nabłonków atypowych, to może to sugerować obecność nowotworu w drogach moczowych.
  • Wałeczki - w prawidłowym osadzie moczu występują wyłącznie pojedyncze wałeczki lub ich brak. Jeśli natomiast pojawi ich się więcej to będzie to sygnał rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek (wałeczki leukocytarne) lub kłębuszkowego zapalenia nerek (wałeczki erytrocytarne). 

 

 

 

 

Kontakt

Laboratorium Med-Lab Suchanek
ul. Stawowa 2A,
43-450 Ustroń

tel./fax: 33 854 35 66
suchanek@ustron.pl


Rejestracja do Lekarzy
tel. 33 854 15 60
rejestracja@med-lab-suchanek.pl

Zadaj pytanie

Wysłano wiadomość.

Coś poszło nie tak, błąd podczas wysyłania wiadomości. Skontaktuj się z nami.