Powrót

Borelioza - badania

Data publikacji: 30-01-2021

BORELIOZA – CHOROBA PRZENOSZONA PRZEZ KLESZCZE

W OSTATNICH LATACH W POLSCE NASTAPIŁ 30-KROTNY WZROST ZACHOROWALNOŚCI NA CHOROBY ODKLESZCZOWE. OBECNIE  JEDNĄ Z NAJCZĘSTSZYCH  CHORÓB ZAKAŹNYCH  W POLSCE JEST  BORELIOZA Z LYME WYWOŁYWANA PRZEZ KRĘTKA Borrelia afzelii, Borrelia garinii i Borrelia burgdorferi.

JAKIE BADANIA WYKONAĆ BY WYKRYĆ BORELIOZĘ?

1.  Pobranie krwi w celu oznaczenia przeciwciał IgM i IgG metodą enzymoimmunoflourescencyjną (met.ELFA,Vidas BioMerieux) – koszt 30zł (za jedno oznaczenie). Badanie zalecamy wykonać najwcześniej po 4-6 tygodni od ukąszenia. Wynik badania w dniu pobrania próbki krwi,  badanie można wykonać także po posiłku.

2. Potwierdzenie  wyniku dodatniego - wykonanie oznaczenia metodą westernblot Borrelia IgG i IgM  - koszt 90zł (za jedno badanie) , czas oczekiwania do 5 dni roboczych, badanie można wykonać także po posiłku.

UWAGA: Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia boreliozą Pacjenci we wczesnych etapach zakażenia lub poddani leczeniu antybiotykiem mogą nie wytwarzać możliwych do zmierzenia poziomów IgG i IgM. Druga próbka do badań powinna być pobrana w ciągu 4-6 tygodni.

3. Badanie kleszcza na obecność boreliozy - kleszcza,usuniętęgo ze skóry, dostarczyć do maks. 48 godz. w szczelnym pojemniku do laboratorium. Koszt 100zł - wynik tego samego dnia. Uwaga dodatni wynik obecności antygenu boreliozy w kleszczu nie upoważnia do przyjęcia antybiotyku.

Zakażenie boreliozą.

Po ukąszeniu krętki rozprzestrzeniają się miejscowo , co najczęściej ujawnia się w postaci typowego odczynu skórnego, tzw. rumienia wędrującego  (erythema migrans, EM). Rumień występuje u ok. 60% chorych. Do zdiagnozowania skórnej postaci boreliozy wystarczy stwierdzić, że zmiana ma średnicę min. 5 cm oraz charakterystyczny wygląd, czyli czerwoną obwódkę i przejaśnienie wewnątrz. Przy typowym rumieniu  można podjąć leczenie nawet bez wykonania badań immunodiagnostycznych.

W przypadku gdy pacjent zgłasza ukąszenie przez kleszcza, ale nie występuje zmiana skórna w postaci rumienia powinno się wykonać badania immunodiagnostyczne. Oznaczenie poziomu przeciwciał IgM i IgG przeciwko krętkom Borrelia warto wykonać, ale nie wcześniej niż 4-6 tygodni po ukąszeniu, w celu stwierdzenia zakażenia, a także po to by uzyskać poziom odniesienia do badań kontrolnych po ewentualnym leczeniu.

Trzeba pamiętać, że stężenia przeciwciał przeciwko krętkom spadają bardzo powoli, nawet przez kilka lat i dlatego pierwsze badanie kontrolne wykonuje się dopiero po 3-6 miesiącach  po leczeniu. Poziom przeciwciał nie koreluje z przebiegiem zakażenia. Zdarza się też, że pomimo zastosowanego leczenia poziom przeciwciał p. bakteriom Borrelia nie zmniejsza się.

Nieleczona borelioza przebiega u człowieka w 3 etapach:                                                                  

1.etap infekcji zlokalizowanej-skórnej erythema migrans - rumień wędrujący – rozwijająca się od 60-90 dni po ukąszeniu kleszcza pojawia się rumieniowa zmiana na skórze (często przemieszczająca się obwodowo); nie występuje we wszystkich przypadkach choroby, mogą pojawić się  objawy grypopodobne

2.etap infekcji uogólnionej:

  • nawracające dolegliwości stawowe,
  • objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych,
  • zapalenie mięśnia sercowego

3. etap infekcji przewlekłej:  rozwija się od 1 roku do kilku lat od zakażenia

  • niedowład, porażenie nerwów obwodowych,
  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia psychiczne,
  • zaburzenia pamięci,
  • zanikowe zapalenie skóry,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • przewlekłe zmęczenie.

Leczenie: W leczeniu boreliozy podstawowe znaczenia mają antybiotyki głównie penicyliny i cefalosporyny , a w postaci wczesnej skórnej także doksycyklina i erytromycyna.