Powrót na stronę główną

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Data publikacji: 19-04-2021

 NAJCZEŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI

W jakich godzinach jest czynne laboratorium ?
Laboratorium ul. Stawowa 2a w Ustroniu jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00-17.00, pobieranie materiału od 7.00-10.00,  w sobotę - nieczynne.
Szczegółowe informacje o godzinach pracy placówek w zakładce: Kontakt  lub Punkty Pobrań. 

Jak najszybciej możemy uzyskać wynik badania?
Istnieje możliwość wykonania większości badań podstawowych w tzw. opcji CITO w  ciągu 0,5 do 2 godzin w zależności od rodzaju analizy.

Jak długo czekamy na wyniki?
Większość wykonywanych w laboratorium analiz wykonujemy w tym samym dniu i wyniki można odbierać w godzinach do 17.00.

Wyniki można odebrać także w formie elektronicznej przez zakładkę E-WYNIK na stronie głównej (przy zleceniu badań w laboratorium należy podać pesel, adres e-mail, podpisać zgodę na udostępnienie wyników on-line). Wyniki udostępnione przez internet są podpisane certyfikowanym podpisem elektronicznym przez diagnostę laboratoryjnego i można je wydrukować.

Do punktów pobrań wyniki dowozimy następnego dnia rano.

Do której godziny pobieramy materiał do badań?
Większość analiz należy wykonywać rano,na czczo między godziną 7.00 a 10.00. Jednak istnieje szereg analiz np.oznaczenie poziomu przeciwciał lub badania w trybie pilnym ( morfologia, CRP, badanie ogólne moczu lub posiew), które można pobrać do godziny 16.00 w Laboratorium w Ustroniu.

Czy możliwe jest pobranie materiału w domu?
 W Laboratorium MED-LAB-SUCHANEK  pobieramy materiał w domu pacjenta.  Zgłoszenia na pobranie domowe należy zgłosić przynajmniej 1 dobę przed wizytą.

Czy w laboratorium wykonywane są badania glukozy po obciążeniu tzw doustny test obciążenia glukozą (OGTT)?
W laboratorium MED-LAB-SUCHANEK wykonywane są oznaczenia glukozy po obciążeniu. Badania te wykonujemy we wszystkich naszych placówkach. Krew na to badanie pobierana jest w godzinach rannych, na czczo (glukoza jest dostępna w laboratorium i punktach pobrań - prosimy nie kupować glukozy w aptece)

Czy w laboratorium wykonywane są badania nasienia?
Badania nasienia jest wykonywane w laboratorium w Ustroniu o poniedziałku do piątku. Przed badaniem należy zachować abstynencję seksualną min. 3 dni max 5 dni. Wynik badania jest dostępny po południu tego samego dnia. 
Czynniki wpływające negatywnie na wynik badania nasienia:
•  Przebyte ostatnio lub aktualne choroby; po zakończonej kuracji antybiotykowej odczekać min. 2 tygodnie
•  Urazy okolicy jąder
•  Duży wysiłek fizyczny
•  Narażenie na działanie wysokich temperatur,  w tym gorących kąpieli
•  Noszenie bielizny lub ubrań nadmiernie uciskających jądra
•  Depresja, stres
•  Stosowanie używek: alkohol, nikotyna, narkotyki, sterydy
Materiał do badania uzyskuje się przez masturbację lub stosunek przerywany. Nasienie oddane w domu należy dostarczyć do laboratorium maksymalnie w ciągu 30 min od pobrania. Jeśli czas transportu przekracza 30 min istnieje możliwość oddania nasienia na miejscu. Materiał oddany poza laboratorium transportuje się w temp 35 - 38C.
Ważne jest, aby do pojemnika pobrać całą objętość nasienia. Nie pobierać nasienia do prezerwatywy ze względu na obecność środków plemnikobójczych. Pojemnik ( do pobrania w laboratorium) z materiałem należy dokładnie opisać : imię, nazwisko, czas oddania próbki.

Czy w laboratorium wykonywane są badanie na HIV?
Do wykonania badania nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Potrzebujemy jednak dane pacjenta: PESEL, telefon czy adres aby ewentualnie powiadomić o wyniku. Test można również wykonać  anonimowo.

Kontakt

Laboratorium Med-Lab Suchanek
ul. Stawowa 2A,
43-450 Ustroń

tel./fax: 33 854 35 66
suchanek@ustron.pl


Rejestracja do Lekarzy
tel. 33 854 15 60
rejestracja@med-lab-suchanek.pl

Zadaj pytanie

Wysłano wiadomość.

Coś poszło nie tak, błąd podczas wysyłania wiadomości. Skontaktuj się z nami.