Coronavirus badania

Coronavirus badania

DIAGNOSTYKA COVID-1DIAGNOSTYKA COVID-1

TEST ANTYGENOWY: Badanie na obecność antygenu wirusa Sars-Cov-2 w wymazie z nosogardzieli, nosa lub śliny.

To przesiewowy, szybki test antygenowy wykrywający wirusa Sars-Cov-2 (metoda immunochromatograficzna, certyfikat CE, IVD, rekomendowany przez WHO). Badanie służy do zdiagnozowania ostrej fazy zakażenia wirusem. Przydatne w celu szybkiej przesiewowej diagnostyki zakażenia np. wystąpienia objawów infekcji, przed wyjazdem za granicę, przed przyjęciem do domu opieki, szpitala, (test ważny 48godz.). Badanie zaleca się wykonać po 5-7 dniach od kontaktu z osobą zakażoną lub jeśli podejrzewa się infekcję Sars-Cov-2.

TESTY NA COVID wykonujemy codziennie od poniedz. do piątku:

-w Laboratorium w Ustroniu od godz. 7 -17 (wynik do 30min)

-w punktach pobrań: Cieszyn, Skoczów, Brenna od godz. 7 - 10. (wynik do 2 godz.)

Koszt badania antygenu Sars-Cov-2 w wymazie – 99zł, Wynik w języku angielskim-129złWYNIKI SĄ DOSTĘPNE TAKŻE PRZEZ INTERNET.

NA TEST WYKONYWANY ZE ŚLINY PROSIMY ZACHOWAĆ 2 GODZ. PRZERWY OD JEDZENIA, PALENIA PAPIEROSÓW, ŻUCIA GUMY.

BADANIE PRZECIWCIAŁ -

Oznaczenie przeciwciał IgG SARS-Cov-2 metodą ilościową (ECLIA, analizator DXL600 Beckman). Test służy do ilościowego wykrywania przeciwciał nuetralizujących skierowanych przeciwko glikoproteinie S wirusa.

Przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 metodą ilościową zalecamy jako test pierwszego wyboru dla osób, które chcą zbadać poziom przeciwciał IgG po szczepieniu lub po przechorowaniu Covid19.Koszt oznaczenia przeciwciał IgG Sars-Cov-2 ilościowo 110zł. Wynik tego samego dniaOznaczenia przeciwciał IgG, i IgM SARS-Cov-2 metodą półilościową (ECLIA, analizator DXL600 Beckman). Oznaczenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG wykonuje się w celu sprawdzenia występowania przeciwciał odpornościowych po zakażeniu wirusem wywołującym COVID-19. Wykonanie badań w kierunku przeciwciał anty SARS-CoV2 rekomendujemy dla:

·      osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi

·      pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa

Koszt oznaczenia obu przeciwciał IgM, IgG Sars-Cov-2 (met.półilościowa) 150zł. Wynik tego samego dnia.

Badania przeciwciał wykonuje się codziennie z krwi żylnej, nie trzeba być na czczo, w dowolnym punkcie pobrań, bez zapisów.

Oznaczenia przeciwciał IgG, IgM anty Sars-Cov-2 nie służą do rozpoznania ostrego zakażenia wirusem Sars-Cov-2 ponieważ próbki pobrane we wczesnej fazie zakażenia mogą czasami dawać wyniki ujemne.