Najczęstsze pytania

W jakich godzinach jest czynne laboratorium ?

Laboratorium ul. Stawowa 2a w Ustroniu jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00-18.00, pobieranie materiału od 7.00-11.00 (Nie prowadzimy zapisów na rutynowe badania). W sobotę pacjentów przyjmujemy od 8.00-10.00.

W Laboratorium w Ustroniu krew można pobrać również w godzinach popołudniowych do godz. 17.00, jeśli badania nie wymagają pobrania na czczo.

Większość wyników badań jest dostępna już od godz. 15.00.


Szczegółowe informacje o godzinach pracy placówek w zakładce: Kontakt lub Punkty Pobrań. 


Jak najszybciej możemy uzyskać wynik badania?

Istnieje możliwość wykonania większości badań podstawowych w tzw. opcji CITO w ciągu 0,5 do 2 godzin w zależności od rodzaju analizy.


Jak długo czekamy na wyniki?

Większość wykonywanych w laboratorium analiz wykonujemy w tym samym dniu i wyniki są już dostępne od godz. 15.00.Można je dobierać do godz. 18.00.


Wyniki można odebrać także przez internet za pomocą kodu zlecenia otrzymanego podczas pobrania krwi lub podanego adresu e-mail. Na stronie internetowej www.med-lab-suchanek.pl klikając w zakładkę E-WYNIK na stronie głównej. Wyniki udostępnione przez internet są w formacie pdf, podpisane certyfikowanym podpisem elektronicznym przez diagnostę laboratoryjnego i można je wydrukować.


Do punktów pobrań wyniki papierowe dowozimy następnego dnia rano.
Do której godziny pobieramy materiał do badań?

Większość analiz należy wykonywać rano, na czczo między godziną 7.00 a 11.00. Jednak istnieje szereg analiz np. oznaczenie poziomu przeciwciał lub badania w trybie pilnym ( morfologia, CRP, badanie ogólne moczu lub posiew), które można pobrać do godziny 17.00 w Laboratorium w Ustroniu.
Czy możliwe jest pobranie materiału w domu?

POBRANIE KRWI W DOMU PACJENTA

Laboratorium MED-LAB-SUCHANEK-SUCHANEK oferuje możliwość pobrania krwi w domu pacjenta. Usługa ta jest szczególnie dedykowana dla pacjentów z ograniczoną mobilnością i osób w starszym wieku. Pobranie materiału wykonuje wykwalifikowany personel medyczny.

W celu umówienia wizyty domowej należy zadzwonić pod numer: 338543566 od pon. do piątku od 7-18. Zamawianie wizyt domowych co najmniej na dzień przed planowanym pobraniem. Pobranie domowe odbywa się w godzinach porannych. 

Koszt wizyty domowej - dojazd do pacjenta: 40zł

Przygotowanie do badania: Pacjent powinien pozostać na czczo. Zalecamy aby dzieci i osoby starsze na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody. Szczegółowe informacje na temat przygotowania do badania dostępne są w zakładce "Przygotowanie do badań"

Czy w laboratorium wykonywane są badania glukozy po obciążeniu tzw. doustny test obciążenia glukozą (OGTT)?

W laboratorium MED-LAB-SUCHANEK wykonywane są oznaczenia glukozy po obciążeniu. Badania te wykonujemy we wszystkich naszych placówkach. Krew na to badanie pobierana jest w godzinach rannych, na czczo (glukoza smakowa jest dostępna w laboratorium i punktach pobrań - nie trzeba kupować glukozy w aptece). Na badanie OGTT zalecamy zgłosić się na czczo. Podczas testu trzykrotnie pobierana jest krew do badania: na czczo, po 1 godz. i po 2 godz. od wypicia glukozy. W tym czasie pacjent nie powinien opuszczać poczekalni. Wyniki są dostępne w tym samym dniu po południu.

Czy w laboratorium wykonywane są badania nasienia?

Badania nasienia jest wykonywane w laboratorium w Ustroniu o poniedziałku do piątku. Na badanie nasienia należy się umówić dzwoniąc na nr 33 8543566. Przed badaniem należy zachować abstynencję seksualną min. 3 dni max 5 dni. Wynik badania jest dostępny po południu tego samego dnia. .


Czynniki wpływające negatywnie na wynik badania nasienia:  • Przebyte ostatnio lub aktualne choroby; po zakończonej kuracji antybiotykowej odczekać min. 2 tygodnie
  • Urazy okolicy jąder
  • Duży wysiłek fizyczny
  • Narażenie na działanie wysokich temperatur,  w tym gorących kąpieli
  • Noszenie bielizny lub ubrań nadmiernie uciskających jądra
  • Depresja, stres
  • Stosowanie używek: alkohol, nikotyna, narkotyki, sterydy

Materiał do badania uzyskuje się przez masturbację lub stosunek przerywany. Nasienie oddane w domu należy dostarczyć do laboratorium maksymalnie w ciągu 30 min od pobrania. Jeśli czas transportu przekracza 30 min istnieje możliwość oddania nasienia na miejscu. Materiał oddany poza laboratorium transportuje się w temp 35 - 38C.

Ważne jest, aby do pojemnika pobrać całą objętość nasienia. Nie pobierać nasienia do prezerwatywy ze względu na obecność środków plemnikobójczych. Pojemnik ( do pobrania w laboratorium) z materiałem należy dokładnie opisać : imię, nazwisko, czas oddania próbki.

Czy w laboratorium wykonywane są badanie na HIV?

Do wykonania badania nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Potrzebujemy jednak dane pacjenta: PESEL, telefon czy adres aby ewentualnie powiadomić o wyniku. Test można również wykonać anonimowo.