Dla dzieci

Dla dzieci

W Laboratorium MED-LAB-SUCHANEK otaczamy dzieci profesjonalną opieką, by sprawnie, bezpiecznie i z uśmiechem pobierać krew naszym małym pacjentom. W tym celu używamy nowoczesnego sprzętu oraz dostosowujemy techniki pobrania do wieku dziecka, tak aby skrócić czas zabiegu do minimum, a cały proces przebiegał niemal bezboleśnie. U niemowląt i małych dzieci pobieramy krew z paluszka. Nasz personel posiada bogate doświadczenie i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje. Dokładamy wszelkich starań, aby wizyta w naszym laboratorium przebiegała w przyjaznej atmosferze i nie wiązała się ze stresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.



PRZYGOTUJ DZIECKO DO BADANIA KRWI

Wizyta w laboratorium jest często bardzo stresująca dla wielu osób dorosłych, a tym bardziej dla najmłodszych pacjentów. To naturalna reakcja. Często rodzice zastanawiają się jak można pomóc dziecku oswoić strach przed zabiegiem? Jak przedstawić dziecku sytuację, by czuło się bezpiecznie i zechciało współpracować?


Zachowaj spokój, dziecko wyczuwa Twoje zdenerwowanie.


Uprzedź dziecko, że będziesz przy nim podczas badania.


Nie mów dziecku:

- nie ma się czego bać

- to nie będzie bolało

- jesteś już duży/duża


Zamiast tego powiedz:

- rozumiem, że się boisz

- to ukłucie można porównać do ugryzienia komara

- przytulę Cię mocno podczas badania.

 



Jak ważna jest rozmowa

Dzieci do 2 lat nie wymagają tłumaczenia – dla nich najważniejsza jest obecność rodzica. Natomiast u dzieci starszych podstawę stanowi cierpliwa rozmowa, w której wytłumaczymy maluchowi po co idzie na badania, ile czasu spędzi w laboratorium, kogo tam spotka oraz na czym będzie polegało pobranie krwi. Warto powiedzieć dziecku, że dzięki badaniom będzie można zobaczyć czy jest zdrowe i czy będzie miało siłę na zabawę z kolegami, grę w piłkę czy jazdę na rowerze. Pomocne może być również opowiedzenie o swoich doświadczeniach podczas wizyt w laboratorium.

Najmłodszym pacjentom potrzebne jest wsparcie w czasie pobierania krwi. Obecność mamy czy taty działa kojąco – zwiększa poczucie bezpieczeństwa u malucha, a tym samym zmniejsza jego stres. Dlatego w naszym laboratorium praktykujemy trzymanie dziecka przez rodzica na kolanach. Dzięki temu podczas zabiegu rodzic może przytulać swoją pociechę oraz wyciszyć emocje. Warto również pamiętać, że mama i tata są najlepszymi ekspertami jeśli chodzi o wiedzę na temat reakcji dziecka na stres, ból i lęk. W związku z tym zachęcamy rodziców do czynnej współpracy podczas pobierania krwi. Bardzo ważne jest, aby rodzic nie okazywał swojego lęku i stresu, ponieważ dziecko szybko wyczuje emocje i będzie jeszcze bardziej zaniepokojone tym, co się dzieje. 




Nie oszukuj dziecka, że zabieg jest całkiem bezbolesny

Nie powinno się mówić dziecku, że zabieg pobrania krwi jest całkowicie bezbolesny, gdyż jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, to może czuć się oszukane. Należy raczej wytłumaczyć, że będzie to krótkie i małe ukłucie, podobne do ukłucia przez komara. Aby zmniejszyć obawy malucha warto powiedzieć, że cały zabieg będzie trwał tylko chwilkę, a mama czy tata przez cały czas przy nim będzie. Ponadto podkreślić trzeba, jak bardzo ważne jest by dziecko nie ruszało się w trakcie wykonywania pobrania krwi.




Ulubiona zabawka łagodzi lęk

Zachęcamy rodziców, aby zaproponowali swojemu dziecku zabranie do laboratorium jego ulubionej zabawki, przytulanki, itp. Obecność takiego towarzysza łagodzi lęk malucha i pozwala poczuć się lepiej w stresującym dla niego czasie.




Znieczulenie

Jedną z metod zmniejszania bólu związanego z drobnymi zabiegami medycznymi (pobranie krwi, szczepienia) jest miejscowa, naskórkowa aplikacja środków zmniejszających ból. Plaster EMLA jest lekiem (dostępnym w aptece bez recepty) miejscowo znieczulającym, coraz chętniej stosowanym przez rodziców małych pacjentów. Nałożony na godzinę przed pobraniem krwi łagodzi ból (a tym samym poprawia komfort psychiczny) związany z użyciem igły.. Jeśli zdecydujemy się na użycie plastra EMLA u dziecka, najlepiej jest go nakleić na obydwu rączkach – w zgięciu łokciowym. Dodatkowo w naszych placówkach znieczulamy miejsce pobrania zewnętrznym preparatem w sprayu.

 



Czy dziecko musi być na czczo?

Większość badań krwi powinna być wykonana na czczo. Zalecamy wstrzymanie się od jedzenia rano przed przyjściem na badania. W przypadku niemowlaków i dzieci do 2. roku życia, utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego zaleca się, aby na pobranie krwi z maluchami zgłosić się tuż przed kolejnym karmieniem. Dzieci w wieku 2-4 lata na badanie powinny zgłosić się bez posiłku rano, a dzieci w wieku przedszkolnym. Natomiast dzieci w wieku szkolnym przygotowują się do pobrania krwi tak samo jak dorośli. Zaleca się aby dzieci na ok. 30 min. przed pobraniem krwi wypiły szklankę wody.



 

Dla dzieci proponujemy badania profilaktyczne w pakiecie „Dziecko” oraz polecamy panele alergiczne (30 alergenów) pobierane z paluszka. Naszą nowością jest test Aleks-przełomowe badanie w diagnostyce alergii.