Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki badań zalecamy:
Przed oddaniem moczu dokładnie podmyć okolice krocza mydłem i spłukać wodą. Do pojemnika (pobranego z laboratorium lub zakupionego w aptece) oddać pierwszy ranny mocz z tzw. środkowego strumienia nie dotykając jego brzegu ani wewnętrznej powierzchni. Materiał dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, jeśli to niemożliwe przechowywać w lodówce.
Można wykonać za pomocą naklejonego jałowego woreczka. Rano dokładnie umyć dziecku okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka). Po oddaniu moczu woreczek odkleić, zabezpieczyć i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, jeśli to niemożliwe przechowywać w lodówce.
Badanie wykonać przed podaniem antybiotyku. Przed oddaniem moczu umyć ręce wodą z mydłem i następnie podmyć u kobiet okolice krocza w kierunku odbytu, u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka. Mocz oddać z tzw. środkowego strumienia do sterylnego pojemnika (pobranego z laboratorium lub zakupionego w aptece) nie dotykając jego brzegu ani wewnętrznej powierzchni. Materiał dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, jeśli to niemożliwe przechowywać w lodówce.
Pobrać z laboratorium pojemnik na dobową zbiórkę moczu wraz z konserwantem do moczu. Zbiórkę dobową rozpoczyna się rano: mocz z pierwszej porannej mikcji oddać do toalety (zanotować godzinę). Następnie zbierać wszystkie porcje moczu do pojemnika przez całą dobę. Pojemnik z moczem przechowywać w lodówce. Następnego dnia rano pierwszy mocz oddać również do pojemnika i dostarczyć do Laboratorium.
Świeży kał pobrać się z kilku miejsc za pomocą szpatułki do pojemnika, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego. Należy unikać zanieczyszczenia materiału moczem oraz środkami chemicznymi używanymi do dezynfekcji toalet. Pojemnik z kałem szczelnie zamknąć. Próbkę kału dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia materiału do laboratorium bezpośrednio po pobraniu, należy materiał przechować w lodówce, maksymalnie do 24 godzin. By zbadać kał na obecność krwi utajonej nie trzeba zachowywać specjalnej diety!
Pobierać 3-krotnie w odstępach 2-4 dniowych w ciągu 10 dni. Taki sposób postępowania znacznie podnosi prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów. Zaleca się pobieranie nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Do defekacji nie używać czopków.
Badania nie wykonuje się z kału, a z wymazu z fałdów odbytu. Należy pobrać zestaw na owsiki z Laboratorium. Rano po wstaniu zdjąć taśmę ze szkiełka i przykleić ją na kilka sekund do odbytu, a następnie przykleić ponownie na szkiełko. Zestaw przynieść do Laboratorium.
Materiał do badania nasienia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 11.00. Od 3 do 5 dni przed badaniem zachować wstrzemięźliwość seksualną i alkoholową. Po kuracji antybiotykiem odczekać 2 tygodnie z wykonaniem badania. Próbkę można oddać w domu lub w gabinecie w laboratorium. Przed oddaniem próbki dokładnie umyć ręce i prącie wodą i mydłem. Oddać mocz do toalety (strumień moczu wypłukuje drobnoustroje kolonizujące początkowy odcinek cewki moczowej) Materiał do badania uzyskuje się przez masturbację lub stosunek przerywany. Nasienie oddane w domu należy dostarczyć do laboratorium maksymalnie w ciągu 30 min od pobrania. Jeśli czas transportu przekracza 30 min istnieje możliwość oddania nasienia na miejscu. Materiał oddany poza laboratorium transportuje się w temp 35 - 38C.
Ważne jest, aby do pojemnika pobrać całą objętość nasienia. Nie pobierać nasienia do prezerwatywy ze względu na obecność środków plemnikobójczych. Pojemnik ( do pobrania w laboratorium) z materiałem należy dokładnie opisać : imię, nazwisko, czas oddania próbki.
Czynniki wpływające negatywnie na wynik badania nasienia:
Należy wykonać przed zastosowaniem antybiotyków oraz środków działających miejscowo (tabletki do ssania, leki w aerozolu), Wymaz z gardła pobieramy rano na czczo, po przepłukaniu jamy ustnej wodą przegotowaną.
Plwocinę należy odkrztusić rano, na czczo (po dokładnym przepłukaniu jamy ustnej przegotowaną wodą) do sterylnego pojemnika pobranego z laboratorium lub zakupionego w aptece.
Materiał pobrać przed podaniem antybiotyku.
Do badań mykologicznych pobrać zeskrobiny spod paznokci oraz ścięte paznokcie z miejsc zmienionych chorobowo do sterylnego pojemnika.