Przygotowanie pacjenta

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ W LABORATORIUM?

BADANIE KRWI

Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki badań zalecamy:

  • do pobrania krwi na większość badań należy zgłosić się w godzinach rannych,
  • na czczo i przed zażyciem leków
  • po nocnym spoczynku,
  • dzień wcześniej unikać intensywnego wysiłku fizycznego.


BADANIE OGÓLNE MOCZU

Przed oddaniem moczu dokładnie podmyć okolice krocza mydłem i spłukać wodą. Do pojemnika (pobranego z laboratorium lub zakupionego w aptece) oddać pierwszy ranny mocz z tzw. środkowego strumienia nie dotykając jego brzegu ani wewnętrznej powierzchni. Materiał dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, jeśli to niemożliwe przechowywać w lodówce.


Badanie moczu u niemowląt

Można wykonać za pomocą naklejonego jałowego woreczka. Rano dokładnie umyć dziecku okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka). Po oddaniu moczu woreczek odkleić, zabezpieczyć i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, jeśli to niemożliwe przechowywać w lodówce.


MOCZ NA POSIEW

Badanie wykonać przed podaniem antybiotyku. Przed oddaniem moczu umyć ręce wodą z mydłem i następnie podmyć u kobiet okolice krocza w kierunku odbytu, u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka. Mocz oddać z tzw. środkowego strumienia do sterylnego pojemnika (pobranego z laboratorium lub zakupionego w aptece) nie dotykając jego brzegu ani wewnętrznej powierzchni. Materiał dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, jeśli to niemożliwe przechowywać w lodówce.


DOBOWA ZBIÓRKA MOCZU

Pobrać z laboratorium pojemnik na dobową zbiórkę moczu wraz z konserwantem do moczu. Zbiórkę dobową rozpoczyna się rano: mocz z pierwszej porannej mikcji oddać do toalety (zanotować godzinę). Następnie zbierać wszystkie porcje moczu do pojemnika przez całą dobę. Pojemnik z moczem przechowywać w lodówce. Następnego dnia rano pierwszy mocz oddać również do pojemnika i dostarczyć do Laboratorium.


KAŁ

Świeży kał pobrać się z kilku miejsc za pomocą szpatułki do pojemnika, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego. Należy unikać zanieczyszczenia materiału moczem oraz środkami chemicznymi używanymi do dezynfekcji toalet. Pojemnik z kałem szczelnie zamknąć. Próbkę kału dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia materiału do laboratorium bezpośrednio po pobraniu, należy materiał przechować w lodówce, maksymalnie do 24 godzin. By zbadać kał na obecność krwi utajonej nie trzeba zachowywać specjalnej diety!


Kał na badanie w kierunku pasożytów

Pobierać 3-krotnie w odstępach 2-4 dniowych w ciągu 10 dni. Taki sposób postępowania znacznie podnosi prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów. Zaleca się pobieranie nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Do defekacji nie używać czopków.


Badanie w kierunku OWSIKÓW – pobrać zestaw na owsiki z Laboratorium. Rano po wstaniu zdjąć taśmę ze szkiełka i przykleić ją na kilka sekund do odbytu, a następnie przykleić ponownie na szkiełko. Zestaw przynieść do Laboratorium. Nie wykonuje się badania kału w celu wykrywania owsików!


Pobieranie materiału do badań bakteriologicznych i mykologicznych

WYMAZ Z NOSA, GARDŁA

Należy wykonać przed zastosowaniem antybiotyków oraz środków działających miejscowo (tabletki do ssania, leki w aerozolu), rano na czczo, po przepłukaniu jamy ustnej wodą przegotowaną. Wymaz z gardła pobrać na wymazówkę transportową.


PLWOCINA

Plwocinę należy odkrztusić rano, na czczo po dokładnym przepłukaniu jamy ustnej przegotowaną wodą do sterylnego pojemnika pobranego z laboratorium lub zakupionego w aptece.


WYMAZ Z OKA, UCHA

Wykonać przed podaniem antybiotyku

Do badań mykologicznych pobrać materiał do jałowego sterylnego pojemnika (zeskrobiny skórne, włosy, paznokcie).


BADANIE NASIENIA

Materiał do badania nasienia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 11.00. Od 3 do 5 dni przed badaniem zachować wstrzemięźliwość seksualną i alkoholową. Po kuracji antybiotykiem odczekać 2 tygodnie z wykonaniem badania. Próbkę można oddać w domu lub w gabinecie w laboratorium. Przed oddaniem próbki dokładnie umyć ręce i prącie wodą i mydłem. Oddać mocz do toalety (strumień moczu wypłukuje drobnoustroje kolonizujące początkowy odcinek cewki moczowej) W drodze masturbacji oddać całą porcję nasienia do pojemnika (nasienie musi pochodzić z pierwszego wytrysku po okresie wstrzemięźliwości seksualnej). Jeśli próbka oddana jest w domu w ciągu godziny należy dostarczyć pojemnik do laboratorium utrzymując go w stałej temperaturze 37-38 stopni Celsjusza.