Choroby serca uważane są za jedną z chorób cywilizacyjnych. Do ich rozwoju przyczynił się głównie postęp cywilizacyjny. Mało aktywny tryb życia i permanentny brak ruchu (praca za biurkiem, jazda samochodem) i łatwo dostępne, wysokokaloryczne jedzenie prowadzą bezpośrednio do nadwagi i cukrzycy, które z kolei mogą przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia. Nie bez znaczenia jest też życie w ciągłym pośpiechu i nadmierny stres. Ogromną rolę odgrywa również dym tytoniowy i alkohol. Czynniki te powodują wzrost ciśnienia tętniczego krwi i powstawanie blaszek miażdżycowych, które z kolei, w dużej mierze, odpowiadają za niedotlenienie i przerost mięśnia sercowego.
Do najczęstszych chorób serca możemy zaliczyć: chorobę wieńcową – chorobę niedokrwienną serca, zawał serca, zaburzenia rytmu serca (np. arytmia), zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność mięśnia sercowego, wady wrodzone serca.
Najbardziej charakterystyczne objawy chorób serca to ból w klatce piersiowej i kołatanie serca. Kołatanie serca to zaburzenie rytmu jego pracy, odczuwane jako silne przyspieszone bicie. Czasem pojawić się może ono jako reakcja na silny stres, zbyt obfity posiłek czy nadmierny wysiłek fizyczny.
Kolejnym objawem chorego serca jest zmęczenie. Pojawienie się duszności także może świadczyć o niewydolności układu sercowo-naczyniowego. Choroby serca miewają także objawy skórne, do których należą zasinienia i obrzęki lokalizujące się zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. Zwykle związane są one z niewydolnością mięśnia sercowego, spowodowaną zaburzoną funkcją prawej komory serca oraz niektórymi wadami zastawkowymi serca. Schorzenia serca mogą powodować także częste omdlenia i zasłabnięcia.
Regularne wykonywanie profilaktycznych badań krwi i moczu umożliwi nam ocenę ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. Zdrowa dieta oraz aktywny tryb życia pozwolą uniknąć chorób serca.