Jak rozpoznać objawy chorej wątroby?

30 Wrz 2022
Jak rozpoznać objawy chorej wątroby?

Wątroba odpowiada za szereg ważnych funkcji w organizmie: metabolizm, detoksykację, filtrowanie, magazynowanie. To organ, którego obecności nie czujesz bezpośrednio. Jest. Pracuje. Nie boli. Jak zatem odczytać pierwsze oznaki chorej wątroby? Jak sprawdzić, że wątroba nie funkcjonuje prawidłowo? Najlepiej poprzez czujną obserwację swojego organizmu oraz diagnostykę laboratoryjną.

Jakie są objawy chorej wątroby?

Chora wątroba daje objawy niespecyficzne, czyli zbieżne z innymi przypadłościami. Dlatego nie możesz bagatelizować niepokojących sygnałów, jakie wysyła Twoje ciało, by informować Cię o tym, że powinieneś wykonać badania, celem wykrycia choroby wątroby. Objawy mogą być następujące:

• Ból brzucha – wątroba sama w sobie nie boli, ale gdy uciska na inne organy, powoduje dolegliwości w dole brzucha i skurcze w obszarze, gdzie się znajduje.

• Zmiana koloru moczu – jeśli mocz zmienia kolor z półprzejrzystego słomkowego na ciemny, to sygnał, że bilirubina produkowana jest w nadmiarze. Niezwłocznie wykonaj próby wątrobowe – wyniki wskażą odpowiedź.

• Pogorszenie samopoczucia – choroby wątroby skutkują chronicznym zmęczeniem i wyraźnym spadkiem witalności.

• Obrzęki – to też objawy chorej wątroby – na twarzy, dłoniach, wokół kostek i na nogach odczuwać możesz obrzęk. Najczęściej pojawia się on rano, ale może także uciążliwie towarzyszyć przez cały dzień.


Chora wątroba – objawy na skórze

Objawy chorej wątroby dostrzeżesz także na swojej skórze. Należą do nich:

• Świąd skóry, rumień na dłoniach.

• Przebarwienia oraz zażółcenie skóry oraz białkówki oka.

• Nadwrażliwość na dotyk, skłonność do powstania siniaków.

• Pajączki naczyniowe na szyi, klatce piersiowej i ramionach.

• Skóra staje się szorstka i pomarszczona. Traci owłosienie zwłaszcza w strefach intymnych.


Jakie badania wątroby warto wykonać?

Dotarcie do źródła problemu może wymagać pogłębionej diagnostyki lekarskiej. W celu wykluczenia innych chorób i potwierdzenia tego, że Twoja wątroba jest chora, lekarz przeprowadzi wywiad lekarski (określi przyczyny chorób wątroby). Następnie wykona badanie palpacyjne. Zleci też badania laboratoryjne i obrazowe (USG jamy brzusznej). Badania na wątrobę z krwi – próby wątrobowe Kluczowe badanie to tzw. próby wątrobowe. Diagnostyka biochemiczna krwi (Aspat, Alat, bilirubina, ALP, GGTP) ocenia funkcję wątroby. Oznacza poziom enzymów, które w przypadku uszkodzenia komórek wątroby są uwalniane do krwiobiegu. Przydatne jest też zbadanie wskaźnika INR, a jeśli lekarz podejrzewa zakażenie WZW, to zleci także wykonanie przeciwciał HBs i anty-HCV.


wątroba