Badania profilaktyczne dla seniorów, które pomogą cieszyć się długim życiem

20 Sty 2022
Badania profilaktyczne dla seniorów,  które pomogą cieszyć się długim życiem

Natura jest nieubłagana i w pewnym wieku mogą pojawić się lub nasilić pewne dolegliwości oraz powszechnie występujące choroby cywilizacyjne. Cukrzyca, choroby układu krążenia, miażdżyca, nowotwory, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby wątroby czy układu moczowego to schorzenia, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę u osób starszych. Aby się przed nimi uchronić, należy pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych.

Profilaktyka prozdrowotna jako pomoc w zapobieganiu chorobom

Często sami przyspieszamy rozwój niektórych chorób poprzez: unikanie ruchu, nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Obserwujemy też pozytywne zjawisko – coraz więcej osób jest świadomych swego ciała i zachodzących w nim zmian, a co za tym idzie, wybiera zdrowy styl życia.


Nie dziwią już dziś grupy aktywnych seniorów uprawiających nordic walking, jogę czy jeżdżących na rowerach górskich. Możemy żyć dłużej wtedy, gdy zaczniemy zażywać większej dawki ruchu i będziemy się prawidłowo odżywiać. Osteoporoza, choroby układu krążenia, cukrzyca stanowią mniejsze zagrożenie wtedy, gdy jesteśmy aktywni ruchowo.


Jakie badania profilaktyczne dla seniora?

Warto zrobić bilans własnego zdrowia i zastanowić się nad tym, czy my sami robimy wszystko, by czuć się dobrze i żyć długo, czy też ograniczamy się do łykania leków i suplementów diety, wierząc, że one załatwią za nas sprawę. Niestety, nie załatwią i dlatego sami musimy postarać się o to, by zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Podstawą profilaktyki jest regularna kontrola swojego organizmu.


Do badań, które powinno się wykonywać samodzielnie, np. raz w miesiącu, należy samobadanie piersi u kobiet i jąder u mężczyzn, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała. Co pół roku zalecana jest kontrola stomatologiczna i profesjonalne czyszczenie zębów.


Kobiety powinny regularnie wykonywać badanie ginekologiczne, w tym raz na rok cytologię. Panowie, obowiązkowo co roku, powinni przejść badanie prostaty. Warto też pamiętać o regularnym wykonywaniu badania EKG serca i USG jamy brzusznej.


Dbając o własne zdrowie nie można zapomnieć o badaniach profilaktycznych krwi i moczu. Nawet zupełnie zdrowe osoby, przynajmniej raz w roku, powinny wykonać podstawowe badania.


Dlaczego warto się przebadać?

Wykonywanie regularnych podstawowych badań z krwi i moczu pomoże wykryć chorobę we wczesnej fazie zaawansowania lub jej zapobiec. Dzięki temu masz możliwość zdiagnozowania wielu nieprawidłowości i schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia i życia:


•Badanie morfologii krwi z rozmazem i płytkami pozwala wykryć m.in. anemię, stan zapalny, chorobę nowotworową.


•Oznaczenie glukozy jest podstawowym badaniem w kierunku cukrzycy.


•Kreatynina z GFR (wskaźnik filtracji nerek) jest, wraz z badaniem ogólnym moczu, najważniejszym badaniem oceniającym funkcję nerek.


•Aminotransferaza alaninowa (Alat) – aktywność tego enzymu wątrobowego służy do badań przesiewowych w wielu chorobach wątroby.


•Kwas moczowy – pozwala na oszacowanie ryzyka odkładania się kryształków w stawach, mogących powodować dnę moczanową.


•Badanie poziomu cholesterolu pomaga w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym i nadciśnieniu.


•OB – pozwala wykryć przewlekły stan zapalny, przydatne m.in. w celu diagnozy chorób reumatycznych, zakażeń, nowotworów.