Czy cukrzyca i miażdżyca idą w parze? Przyczyny zachorowań i skuteczna profilaktyka

01 Gru 2022
Czy cukrzyca i miażdżyca idą w parze? Przyczyny zachorowań i skuteczna profilaktyka

Źle zbilansowana dieta, niski poziom aktywności fizycznej, za mała ilość snu. Stres, papierosy, alkohol. Zaniedbanie zdrowego trybu życia prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca i miażdżyca są coraz bardziej popularne, a że często idą ze sobą ramię w ramię, to warto zadbać o to, by ominęły Cię szerokim łukiem. Obie. Zbadaj się i zastosuj skuteczną profilaktykę. Glukoza, lipidogram – to ba dania, które niosą odpowiedź na pytanie, czy zagraża Ci cukrzyca i miażdżyca.


Jakie są najczęstsze przyczyny cukrzycy?

Przyczyny cukrzycy typu 1, zaliczanej do chorób autoimmunologicznych, to zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Przyczyny cukrzycy typu 2 są bardziej złożone. Najczęstszym powodem początku rozwoju choroby jest otyłość, nieodpowiednia dieta i styl życia. Prowadzą one do obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę (tak zwana insulinooporność). Ciało człowieka próbuje walczyć, więc zwiększa wytwarzanie potrzebnego hormonu przez trzustkę. To z kolei przeciąża komórki beta trzustki i wiedzie do wygaszania produkcji insuliny.


Cukrzyca chętnie kroczy w parze z miażdżycą – czyli przyczyny miażdżycy

Nadwaga i otyłość. Wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze. Nieprawidłowa dieta i niska aktywność fizyczna. Stres i palenie tytoniu. I niemalże gwarantowana miażdżyca. Jeśli dodatkowo jesteś cukrzykiem, wzrasta u Ciebie ryzyko rozwinięcia się miażdżycy, a później – chorób wywołanych miażdżycą. Wahający się poziom glukozy we krwi i podwyższone ciśnienie tętnicze sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Cukrzyca i miażdżyca tętnic to schorzenia na które pracujesz wiele lat. Przez kilka pierwszych lat choroby nie dostrzegasz żadnych dolegliwości, szczególnie jeśli dotyczy Cię cukrzyca typu 2. Obserwuj uważnie swój organizm, by jak najszybciej zauważyć niepokojące objawy.


Jaka jest skuteczna profilaktyka cukrzycy i miażdżycy?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „jak zapobiec cukrzycy” oraz interesuje Cię profilaktyka miażdżycy, to wiedz, że sekret tkwi w małych rzeczach. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zawsze jest odpowiedni czas, aby:

1. Zadbać o dobrze zbilansowaną dietę – ograniczyć tłuszcze, w szczególności zwierzęce. Unikaj cukrów prostych (cukier biały, napoje słodzone, słodkości) oraz soli. Wybieraj produkty zbożowe z pełnego ziarna. Jedz duże ilości warzyw, owoców i orzechów. Spożywaj od jednej do dwóch porcji tłustych ryb w tygodniu (zawierają długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią przed chorobą wieńcową, udarem i zawałami). Masło i oleje rafinowane zamień na wysokiej ja kości oleje nierafinowane i oliwę z oliwek extra vergine. Najbardziej korzystna dla cukrzyków i osób, których dotyczy miażdżyca żył, jest dieta śródziemnomorska.

2. Regularnie ćwicz i spaceruj. 30 minut ruchu każdego dnia to minimum do utrzymania ciała w zdrowiu na wiele lat. Nieprawdą jest, że osoby starsze i z chorobami przewlekłymi nie mogą zacząć dbać o ciało. Dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości kondycyjnych, wieku i stanu zdrowia. Mobilizacją zawsze jest zaangażowanie we wspólny ruch przyjaciela lub dołączenie do lokalnie organizowanych inicjatyw propagujących zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

3. Redukuj stres – ogranicz sytuacje stresogenne. Wprowadź techniki relaksacyjne, które wesprą Twoje ciało i duszę w zachowaniu równowagi (medytacja, spacer, zajęcia kreatywne ).

4. Rzuć palenie i ogranicz spożywanie alkoholu – nie ma większych wrogów dla zdrowia organizmu niż używki.


Cukrzyca i miażdżyca – badania profilaktyczne

Ważnym elementem działań profilaktycznych przeciw miażdżycy oraz cukrzycy są badania laboratoryjne – lipidogram i pomiar glukozy.Cukrzycę diagnozuje się za pomocą określenia stężenia glukozy we krwi. Badanie to wykonuj regularnie, a przy tym obserwuj, czy występują u Ciebie inne niepokojące objawy. Duże pragnienie, utrata wagi i senność to objawy cukrzycy typu 1. Cukrzyca typu 2 to m.in. drażliwość, świąd skóry, nieostre widzenie. Profilaktyka miażdżycy to lipidogram (profil lipidowy). Bada poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz lipoprotein (cholesterol LDL i HDL). Lipidogram powinny wykonać osoby po 40 roku życia, szczególnie te z wysokim cholesterolem, nadwagą i otyłością oraz nałogowi palacze.